به‌عنوان کارمند اداری، مدت‌زمان طولانی‌ای را در یک موقعیت نشسته می‌گذرانیم، در واقع حدود ۹۰ درصد جلسات کاری، تایپ کردن، تحقیق، برنامه ریزی، گزارش، تجزیه و تحلیل، این لیست ادامه دارد. بنابراین، در حالی که ایده نشستن حدود 8 ساعت در روز ممکن است آرامش بخش به نظر برسد، واقعیت می تواند هر چیزی باشد، اما اگر ارگونومی همه اشتباه باشد.

ارگونومی ضعیف منجر به مجموعه‌ای از بیماری‌ها از جمله درد کمر، گردن، مچ دست یا پا می‌شود، بنابراین اگر ارگونومی مناسب نباشد، می‌توانید زمان بیشتری را نسبت به میزتان در کایروپراکتور صرف کنید. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه می توانیم یک دفتر کار را ارگونومیک تر کنیم، اجازه دهید با اصول اولیه شروع کنیم.

 

دفتر ارگونومیک چیست؟

ارگونومی مطالعه ای است در مورد کارایی افراد در محل کارشان، بنابراین یک دفتر ارگونومیک دفتری است که اطمینان حاصل می کند که کارگر همیشه راحت است تا به طور موثر کار کند، به ویژه در دوره های زمانی طولانی، مانند یک روز کاری معمولی.

 

تجهیزات اداری ارگونومیک چیست؟

برای دستیابی به یک دفتر کار ارگونومیک، باید تجهیزات اداری ارگونومیک را تهیه کنید، این تجهیزات شامل صندلی های قابل تنظیم ارتفاع، پایه مانیتور، میز، پایه لپ تاپ، تکیه گاه مچ، زیرپایی، کیبورد، نگهدارنده اسناد، هدست تلفن و غیره است.

 

چرا ارگونومی مهم است؟

ارگونومی برای بهره وری و استقامت بسیار مهم است، خوب، بنابراین ما پشت میز خود نمی دویم، اما برای اینکه بهره وری را به مدت 8 ساعت در روز حفظ کنیم، باید راحت باشیم. اگر متوجه شدید که روی صندلی خود می چرخید یا مدام سعی می کنید در طول روز گردن درد را تسکین دهید، به طور طبیعی میزان کار شما کاهش می یابد. این می تواند منجر به از دست رفتن ضرب الاجل، استرس و نیروی کار ناراضی شود، بنابراین راحتی کلید بهره وری است.

 

چگونه می توان به یک دفتر کار ارگونومیک دست یافت؟

برای رسیدن به یک دفتر کار ارگونومیک، مهم است که با استاندارد تجهیزات موجود سازگار باشید. اگر یک صندلی بشکند، پایه لپ‌تاپ گم شود یا موس شما در جایی دیده نشود، مهم است که آن‌ها را در اولین فرصت تعویض کنید تا سطح راحتی را که قبلا به دست آورده بودید به دست آورید.

ممکن است بخواهید ارزیابی های ریسک را به طور منظم انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که تجهیزات با استانداردهای فعلی مطابقت دارند و کارمندان راحت هستند. به علاوه، یک خط مشی درهای باز یا فرآیند جایگزینی شناخته شده نیز ایده خوبی است که به موجب آن کارکنان ممکن است تجهیزات لازم را از طریق یک سیستم داخلی یا با مراجعه به مدیر دفتر، منابع انسانی یا کارمند تعیین شده که ممکن است مسئول این منطقه باشد، درخواست کنند.

سپس، هنگامی که همه تجهیزات در دسترس هستند، این مراحل ساده را در مورد نحوه راه اندازی دفتر یا ایستگاه کاری ارگونومیک دنبال کنید.

 

  1. صندلی

یک صندلی اداری را انتخاب کنید  که کاملاً قابل تنظیم باشد تا از ستون فقرات شما پشتیبانی کند. ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که پاهایتان صاف روی زمین باشد، یا در صورت تمایل، زیرپایی را تنظیم کنید. تکیه گاه را طوری تنظیم کنید که وضعیت بدن خود را کنترل کند، نمی خواهید به ستون فقرات خود اجازه انحنا را بدهید، باید همیشه صاف بنشینید. سپس اگر صندلی شما دارای تکیه گاه است، آن ها را طوری تنظیم کنید که بازوهایتان به آرامی روی آن ها قرار گیرند و شانه هایتان در حالتی آرام باشند.

 

  1. زیرپایی

همانطور که در بالا ذکر شد، اگر صندلی شما پس از تنظیم هنوز خیلی بلند است، ممکن است بخواهید از  زیرپایی استفاده کنید. اگر در کوتاه مدت هیچ زیرپایی در دسترس نیست، ممکن است بخواهید با استفاده از یک جعبه خالی، یک دسته کاغذ چاپگر یا هر چیز دیگری که مستحکم است، بداهه سازی کنید.

 

  1. میز کار   

برای اینکه پاهایتان راحت بنشیند باید فضای کافی زیر  میزتان وجود داشته باشد. اگر از زیر میز شما به عنوان محل تخلیه استفاده می شود، وقت آن است که روی یک کتابخانه و یا فایلینگ مناسب سرمایه گذاری کنید.

 

  1. نظارت کنید

مانیتور خود را مستقیماً در مقابل خود قرار دهید، در حالی که بالای صفحه در سطح چشم قرار دارد، یا در صورت لزوم درست زیر آن. مانیتور باید به اندازه یک بازو دورتر و مستقیماً پشت صفحه کلید شما باشد. با شیب بازی کنید تا به یک محیط راحت برسید.

 

  1. صفحه کلید و ماوس

موس شما باید در همان سطح صفحه کلید شما باشد، به سمت چپ یا راست. باید به راحتی در دسترس باشد تا برای رسیدن به آن نیازی به کشش بیش از حد نداشته باشید. بازوهای شما باید در حالی که با مچ صاف و ساعد شل از آن استفاده می کنید، نزدیک به بدنتان بماند.

 

  1. تلفن

در حالی که هنر انجام چند کار ممکن است در برخی از دفاتر به عنوان یک هنر در نظر گرفته شود، حقیقت این است که در مورد استفاده از تلفن و تایپ کردن، این دو هرگز نباید با هم ترکیب شوند. خیلی آسان است که هنگام تایپ کردن در دام پاسخ دادن به تلفن بیفتید، هنگام صحبت کردن و تایپ کردن، گوشی را بین شانه و گوش خود قرار دهید، اما انجام منظم این کار می تواند برای سلامت کلی شما مضر باشد. بنابراین، اگر پاسخگویی به تلفن بخش بزرگی از نقش شماست، ارزش آن را دارد که روی یک هدست سرمایه گذاری کنید.

 

  1. سازمان میز

اقلامی که به طور مرتب استفاده می شوند، دفترچه یادداشت، لوازم التحریر، ماشین حساب، تلفن، دفتر خاطرات و غیره را در نزدیکی خود نگه دارید، این امر نیاز به کشش بیش از حد را کاهش می دهد. سپس هر اقلامی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند را می توان در پشت میز شما نگهداری کرد مانند پرونده، فاکتورها، اسناد مدیریت و غیره.

 

برای از بین بردن علائم ارگونومی ضعیف چه کاری می توانید انجام دهید؟

استراحت منظم از رایانه نه تنها شما را قادر می سازد تا عضلات خود را بکشید، بلکه وضعیت شما را کنترل می کند و خطر آسیب فشارهای مکرر را کاهش می دهد. به علاوه، به ذهن شما نیز استراحت می دهد! بنابراین، اگر احساس کردید که کسادی بعدازظهر در راه است، چند دقیقه از میز خود فاصله بگیرید، آن استراحت چای بسیار مهم را داشته باشید، و سپس با احساس سرزندگی و شارژ مجدد برگردید، بالاخره یک نیروی کار شاد، نیروی کار مولد است!

امروز با مبلمان اداری گلدچوب خرید کنید تا مبلمان اداری باکیفیت را از تامین کننده ای که می توانید به آن اعتماد کنید، دریافت کنید! برای کسب اطلاعات مفیدتر یا خواندن راهنمای خرید ما، به وبلاگ ما بروید .

دیدگاهتان را بنویسید