همه ما سلیقه های فردی خود را در موسیقی داریم و گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه مان می تواند تاثیر زیادی بر روحیه ما داشته باشد. موسیقی می تواند خاطرات و افکار را برانگیزد و حتی ما را خوشحال یا غمگین کند، اما چه تاثیری بر بهره وری ما در کار دارد؟ در این مقاله به مزایا و معایب گوش دادن به موسیقی در دفتر می پردازیم و حتی نکاتی را در مورد انواع آهنگ هایی که می توانند منجر به اجرای بهتر در محل کار شوند، ارائه خواهیم داد.

مزایای موسیقی در دفتر

در نظرسنجی انجام شده توسط Totaljobs در سال 2016، 79 درصد از کارمندان گفتند که از گوش دادن به موسیقی در محل کار سود خواهند برد. در این بخش، تمام مزایایی را که می تواند با گوش دادن به موسیقی در دفتر به همراه داشته باشد، بررسی می کنیم.

1. بهره وری

علم و تحقیقات نشان داده‌اند که موسیقی می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد، به‌ویژه هنگام انجام کارهای تکراری. دفتر پر از حواس‌پرتی است و موسیقی می‌تواند به شما کمک کند تا این موضوع را از بین ببرید و تمرکزتان را حفظ کنید. به گفته دکتر لسویک، روان‌شناس از دانشگاه میامی، کارمندانی که به موسیقی گوش می‌دهند، وظایف خود را سریع‌تر انجام می‌دهند و خلاق‌تر از افرادی هستند که گوش نمی‌دهند.

2. آرامش

فردی که استرس دارد اغلب به سرعت تصمیم می گیرد، در حالی که فردی که آرام تر است ممکن است زمان ببرد تا رویکرد منطقی تری به وظایف خود داشته باشد. اینگونه است که اثر آرامش بخش موسیقی می تواند در یک محیط کاری مفید باشد. گوش دادن به آهنگی که واقعاً دوست دارید باعث ترشح دوپامین نیز می شود. این دوپامین است که می تواند خلق و خو، هوشیاری شما را بهبود بخشد و باعث شود کمتر احساس خستگی کنید.

3. تمرکز

همچنین گفته می شود موسیقی با سرکوب حواس پرتی در اطراف دفتر به تمرکز شما کمک می کند. این می تواند به شما کمک کند منظره صوتی خود را کنترل کنید و نشانه ای برای همکارانتان باشد که مشغول هستید و نمی خواهید مزاحم شوید. هنگام انجام کارهای ساده یا پیچیده تر، تمرکز بهتر می تواند به شما کمک کند و آهنگی را که دوست دارید جایگزین وقفه های خارجی کنید.

4. مدیریت عاطفی

احساسات ما همچنین می تواند بر نوع روز کاری که داریم تأثیر بگذارد. اگر احساس غمگینی یا استرس دارید، این می تواند تأثیر منفی بر بهره وری و تمرکز شما داشته باشد. موسیقی در دفتر می تواند الهام بخش باشد، افکار مثبت را تشویق کند و انگیزه را بهبود بخشد. این امر به ویژه در یک فضای عمومی که ممکن است انجام هر گونه ناامیدی مناسب نباشد، مهم است. موسیقی همچنین می‌تواند حس همراهی را ایجاد کند، اگر دفتر ساکت است یا شما به تنهایی کار می‌کنید.

5. به مدیریت وقفه های داخلی کمک می کند

حواس‌پرتی‌های بیرونی مانند تماس‌های تلفنی یا مکالمات با صدای بلند تنها چیزهایی نیستند که می‌توانند باعث از دست دادن تمرکز شما شوند. بسیاری از ما در رویاهای عجیب و غریب یا خیره شدن خوب از پنجره مقصریم. موسیقی یک انحراف ایجاد می کند، بنابراین شما با این حواس پرتی های دیگری که می تواند جریان خود را از دست بدهید درگیر نشوید.

معایب موسیقی در دفتر

در حالی که مزایای بسیاری از موسیقی در دفتر وجود دارد، معایب خاصی نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید اگر به فکر تهیه یک لیست پخش کار هستید.

1. موسیقی اشتباه می تواند باعث حواس پرتی شود

بسته به شنونده، انواع خاصی از موسیقی می تواند باعث حواس پرتی شود. موسیقی الهام بخش می تواند مردم را به رویاپردازی سوق دهد، یا موسیقی عاشقانه می تواند باعث شود مردم به جای کار، روی خاطرات تمرکز کنند. این حواس‌پرتی‌ها ممکن است کمتر از یک محیط اداری پر سر و صدا باشد، اما انتخاب موسیقی مناسب می‌تواند به بهبود بیشتر بهره‌وری و تمرکز کمک کند.

2. ذهن می تواند بیش از حد تحریک شود

مراکز خلاق از طریق تفکر انتزاعی اجباری ناشی از موسیقی تحریک می شوند، اما این همچنین می تواند به این معنی باشد که ذهن می تواند بیش از حد تحریک شود. برخی از اشکال اطلاعات باید از طریق روش های متعارف درک جذب شوند، تحریک بیش از حد می تواند حفظ این نوع اطلاعات را دشوار کند. این بدان معناست که موسیقی ممکن است بسته به وظیفه ای که انجام می دهید همیشه چیز خوبی نباشد.

3. موسیقی می تواند ذهن را فراموش کند

آخرین نقطه ضعف موسیقی در دفتر این است که گاهی اوقات می تواند ذهن را فراموش کند. گوش دادن به موسیقی در حین کار می تواند باعث شود که فراموش کنید با یک پروژه کجا هستید یا بدون اینکه به یاد داشته باشید کاری که انجام داده اید،  کامل کنید. این می تواند کنترل کیفیت را دشوار کند، زیرا ممکن است همیشه آنچه را که یادداشت کرده اید یا نحوه تکمیل یک کار مشخص را به خاطر نمی آورید.

بهترین نوع موسیقی برای گوش دادن در حین کار چیست؟

اگر به دنبال موسیقی در دفتر هستید که می تواند به بهبود بهره وری و تمرکز خود یا تیم کمک کند، ما لیستی از ژانرها را داریم که می تواند پاسخگو باشد.

1. موسیقی کلاسیک – به ایجاد فضای حرفه ای کمک می کند و بسته به آهنگ می تواند انرژی یا آرامش دهد.

2. نئو کلاسیک – این موج مدرن موسیقی کلاسیک می تواند بسیار آرامش بخش باشد و می تواند به درمان استرس و افزایش بهره وری کمک کند.

3. موسیقی محیطی – برای جلوگیری از حواس پرتی مفید است اما به هر چیزی که در محل کار به آن فکر می کنید تجاوز نمی کند.

4. موسیقی بدون کلام – موسیقی با کلام می تواند به طور خودآگاه و ناخودآگاه بسیار حواس را پرت کند. موسیقی بدون کلام که شامل محیط یا صداهای طبیعی می‌شود، فضایی در مغز برای فعالیت‌های دیگر باقی می‌گذارد.

5. موسیقی متن – موسیقی متن فیلم، تلویزیون یا بازی های ویدیویی به گونه ای طراحی شده اند که تمرکز بیش از حد را از چیزی که در حال تماشا یا بازی می کنید دور نکنند. این می تواند در مورد کار شما نیز صدق کند.

موسیقی در سیاست آفیس

اگر صاحب کسب و کاری هستید که به دنبال نظر دوم در مورد اینکه آیا سیاستی در مورد موسیقی در دفتر معرفی کنید یا خیر، امیدواریم این مقاله راهنمای مفیدی بوده باشد. تحقیقات Totaljobs همچنین بیان کرد که 38 درصد از کارگران گفتند که مجاز به گوش دادن به موسیقی در محل کار نیستند. این می تواند برای صاحبان مشاغل یک اشتباه باشد، تأثیر مثبت گوش دادن به موسیقی در دفتر بیشتر از تأثیر منفی آن است، اگرچه ارزش دارد که به انواع موسیقی هایی که مردم گوش می دهند توجه کنید. توصیه می کنیم برای افزایش بهره وری و تمرکز، اطلاعاتی در مورد بهترین ژانرهای موسیقی برای گوش دادن به کارمندان ارائه دهید.

این همه آن چیزی است که باید در مورد موسیقی در دفتر بدانید. همچنین اهمیت داشتن محیط کاری مناسب برای دستیابی به پتانسیل کامل خود را برجسته می کند. اگر احساس می کنید فضای کاری شما به چیزی کوچک نیاز دارد، می توانید میز اداری، صندلی اداری و سایر مبلمان اداری را در گلدچوب بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید