صندلی‌های ناهار خوری پارچه‌ای، اغلب، ظاهر خاصی را در اتاق غذاخوری تشکیل می‌دهند. حفظ ظاهر آنها بخش مهمی از زیبایی خانه شما است. مانند هر مبلمانی با کیفیت بالا، برای اینکه صندلی‌های ناهارخوری پارچه‌ای شما در شرایط بهینه نگهداری شوند، به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز است. با این حال، استفاده از مبلمان شما به ناچار دچار سایش و پارگی می شود و در برخی موارد احتمال خرابی آن بسیار زیاد است.

حفاظت از  لوازم داخلی پارچه 

جاروبرقی منظم

کثیفی و گرد و غبار باعث می شود تا پارچه ها سریعتر فرسوده شوند. حداقل یک بار در هفته روکش صندلی‌های ناهارخوری خود را با جاروبرقی کاملاً جاروبرقی بکشید، با جلوگیری از نفوذ هرگونه گرد و غبار یا خرده‌ریزی به پارچه و بدنه مبلمان، آنها را تمیزتر و روشن‌تر نگه می‌دارد. این روزها، اکثر جاروبرقی ها دارای لوازم داخلی هستند که برای تمیز کردن مبلمان مناسب هستند. جاروبرقی همچنین به جلوگیری از انتشار آلرژن های رایج مانند کنه های گرد و غبار خانگی کمک می کند.

از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید

مانند هر پارچه دیگری، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی در نهایت رنگ های روشن را محو می کند. در جاهایی که احتمال قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید وجود دارد، مانند مکان‌های غذاخوری باغ، توصیه می‌شود زمانی که اتاق در حال استفاده نیست، پرده‌ها را کشیده نگه دارید.

نظافت حرفه ای

مبلمان با کیفیت بالا یک سرمایه گذاری است. برای اینکه عمر صندلی های ناهارخوری روکش شده خود را تا حد امکان افزایش دهید، توصیه می شود که پارچه را حداقل دو بار در سال تمیز کنید. روش‌های نظافت حرفه‌ای ممکن است متفاوت باشد و بسیار به نوع پارچه صندلی‌ها بستگی دارد. پاک کننده های حرفه ای متعددی در بازار وجود دارد، بنابراین حتما یک شرکت معتبر را انتخاب کنید. آزمایش نقطه ای در ناحیه نامحسوس پارچه راه خوبی برای اطمینان از اینکه محصولات تمیز کننده خیلی خشن نیستند و به پارچه آسیب نمی زند، است.

محصولات پاک کننده نامناسب

توصیه می شود تمیز کردن صندلی های ناهار خوری پارچه ای خود را به یک متخصص بسپارید. اگرچه در مواقع اضطراری، مانند ریزش، ممکن است از برخی محصولات استفاده شود. با این حال، محصولات تمیز کننده سخت هرگز نباید روی پارچه  یا لوازم داخلی استفاده شوند. در زیر چند نمونه آورده شده است:

  • سفید کننده
  • آمونیاک
  • اسیدهای قوی تر
  • مواد قلیایی
  • محصولات پاک کننده ساینده (کرم پاک کننده ها)

خشک شویی

خشکشویی فقط زمانی باید استفاده شود که به طور خاص در راهنمای مراقبت از پارچه ذکر شده باشد. شرکت های خشکشویی باید دستورالعمل های ذکر شده روی پارچه را دنبال کنند.

نشت و تمیز کردن نقطه

حوادث می توانند اتفاق بیفتند و عامل کلیدی در حذف لکه زمان بندی است. هر ریزش باید فوراً درمان شود، هر چه مدت زمان بیشتری لکه روی پارچه باقی بماند، پاک کردن آن سخت تر می شود. قبل از استفاده از هر نوع محصول تمیز کننده روی صندلی های پارچه ای خود، مهم است که کدهای تمیز کردن سازنده را بررسی کنید.

  • S = حلال – فقط از حلال های تمیز کننده خالص و بدون آب (محصولات تمیز کننده خشک) استفاده کنید.
  • W = آب – فقط از محصولات تمیز کننده اثاثه یا لوازم داخلی مبتنی بر آب استفاده کنید.
  • SW = حلال یا آب – هر دو حلال تمیز کننده خشک خالص یا محصولات تمیز کننده مبتنی بر آب ممکن است استفاده شوند.

تمیز کردن نقطه

ریختن مایعات باید فوراً با استفاده از یک حوله تمیز پاک شود، لکه باید به آرامی پاک شود تا مایع اضافی بدون فشار زیاد از بین برود و به منظور جلوگیری از گسترش بیشتر لکه به سمت داخل کار کند.

درمان لکه ها

قهوه و چای

با یک پارچه جاذب تمیز تا جایی که ممکن است نشت را پاک کنید. سرکه سفید و الکل را در قسمت های مساوی مخلوط کنید، یک پارچه بدون پرز را با محلول آغشته کنید، به آرامی روی لکه بمالید، سپس با یک پارچه جاذب، ناحیه آسیب دیده را فشار دهید.

مشروبات الکلی

تا جایی که ممکن است مایع اضافی را بردارید یک پارچه تمیز را با الکل (الکل مالیدن) مرطوب کنید و به آرامی روی لکه بمالید. محل را با آب سرد مخلوط با مواد شوینده مایع پاک کنید – ممکن است لازم باشد این کار را بیش از یک بار انجام دهید. محل را با حوله خشک کنید سپس دوباره با آب سرد بمالید و  خشک کنید.

نوشیدنی بدون الکل

تا جایی که ممکن است مایع اضافی را پاک کنید، سپس لکه را با آب و گلیسیرین گرم بمالید. محل را با یک حوله خشک پاک کنید و سپس با آب سرد تمیز کنید.

شکلات، بستنی و …

باقی مانده های اضافی را با استفاده از یک چاقوی تمیز پاک کنید، با آب مخلوط شده با مواد شوینده مایع تمیز کنید. خشک کنید و سپس با آب سرد تمیز کنید.

 آب میوه

مقدار زیادی از مایع اضافی را پاک کنید و سپس فوراً با مخلوطی از الکل جراحی (الکل مالشی) و آب ، به نسبت 3:1 مالش دهید.

سس های چرب و کره

لکه را با چاقو بخراشید تا روغن اضافی آن پاک شود، سپس مخلوطی از آب را با مواد شوینده مایع مخلوط کنید. لکه را خشک و با آب سرد تمیز کنید.

خون

خون اضافی باید فورا با استفاده از یک پارچه پاک شود، سپس لکه باید با سرکه سفید تمیز پاک شود، سپس با آب سرد تمیز شود.

ادرار

پس از خشک شدن کامل، لکه های ادرار به سختی پاک می شوند و می توانند منجر به تغییر رنگ دائمی پارچه شوند. مهم است که فوراً لکه را پاک کنید، اضافی باید با یک پارچه خشک پاک شود، سپس لکه باید با سرکه سفید و آب آغشته شود، خشک شود و با مخلوطی از آب و مواد شوینده مایع پاک شود. در نهایت، لکه را باید با آب سرد بمالید و خشک کنید.

پارچه های مقاوم در برابر لک

برای کسانی که در خانواده‌ای شلوغ با بچه‌های کوچک زندگی می‌کنند که صندلی‌های ناهارخوری روکش‌دار استفاده سنگین را تحمل می‌کنند، انتخاب پارچه‌ای مقاوم در برابر لکه می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. تولیدکنندگان طیف وسیعی از روکش‌های پارچه‌ای صندلی ناهارخوری را عرضه می‌کنند که از ویژگی‌های مختلفی بهره می‌برند ، یعنی مقاومت آن‌ها در برابر لکه‌ها. این صندلی‌های ناهار خوری پارچه‌ای را نه تنها می‌توان تمیز کرد، بلکه یک راه حل کاربردی و راحت هستند، آب و روغن نمی‌توانند به پارچه نفوذ کنند و از جذب به داخل صندلی جلوگیری کنند. بسیاری از پارچه‌های مقاوم در برابر لک ضد باکتری و ضد قارچ نیز هستند، این واقعیت که از رشد میکروارگانیسم‌ها یا قارچ‌ها پشتیبانی نمی‌کنند به این معنی است که نه تنها بهداشتی‌تر هستند، بلکه ضد حساسیت نیز هستند، یک مزیت بزرگ برای کسانی که از خانواده رنج می‌برند.

صندلی ناهارخوری چرمی

چرم یک پارچه طبیعی منحصر به فرد است که دارای طیف گسترده ای از خواص است. تعمیر و نگهداری صندلی های ناهارخوری روکش چرمی کمتر از همتایان پارچه ای استاندارد آن است. ودارای خواص نیمه ضد آب است، ریختن روی چرم زمان زیادی طول می کشد تا به درستی جذب شود و سریع و آسان پاک می شود. نه تنها این، چرم در برابر آلرژن های رایج خانگی مانند کنه های گرد و غبار و قارچ مقاوم است. چرم را می توان با استفاده از محصولات خاص تمیز کرد، این کار همراه با جاروبرقی منظم در امتداد شکاف های پارچه به حفظ پارچه چرمی شما در بهترین حالت کمک می کند. همچنین ایده خوبی است که از محافظ چرمی استفاده کنید ، این یک مانع روی پارچه ایجاد می کند و باعث می شود نشت ها در داخل آن فرو بروند و جذب شوند.

توجه: اطلاعات ذکر شده در این مقاله فقط یک دستورالعمل است ، توصیه های ارائه شده ممکن است برای همه انواع پارچه مبلی مناسب نباشد. مهم است که همیشه با دقت بخوانید و اطلاعات ارائه شده در دستورالعمل های مراقبت از پارچه را دنبال کنید. و ما نمی توانیم هیچ گونه مسئولیت یا ادعای خسارت ناشی از هر یک از اقدامات فوق را بپذیریم.

دیدگاهتان را بنویسید