با شروع سال تحصیلی جدید یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان که  نقش بسیار کلیدی، در سلامتی و کیفیت درس خواندن آن‌ها دارد، صندلی استاندارد مطابق با ارگونومی بدن انسان است؛ زیرا آن‌ها ساعات زیادی را پشت این صندلی‌ها می‌نشینند، اگر صندلی دانشجویی که استفاده می‌کنید، مطابق با ارگونومی بدنشان نباشد، موجب آسیب به کمر، گردن، شانه، ستون فقرات و در نهایت احساس خستگی، درد و بی رقبتی نسبت به درس را در دانش آموزان و دانشجویان به‌وجود می آورد؛ بنابراین اگر قصد خرید صندلی دانشجویی یا صندلی دانش آموزی مناسب را دارید، در ادامه این مقاله گلدچوب با ما همراه باشید تا در مورد «ابعاد صندلی دانشجویی و دانش آموزی» اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

ابعاد صندلی دانشجویی باید چقدر باشد؟

بر اساس مطالعاتی که روی جامعه آماری دانشجویان و دانش آموزان در سراسر کشورها انجام گرفته است، در حالت ایده‌آل و استاندارد، صندلی دانشجویی و دانش‌آموزی باید متناسب با قد، وزن و تناسب اندام دانشجویان و دانش آموزان در آن کشور ساخته شود؛ زیرا در هر کشور، افراد با توجه به نوع آب و هوا و اقلیم، تغذیه و بسیاری عوامل دیگر، همان‌طور که در نوع رنگ پوست متفاوت هستند، به لحاظ قد و وزن تفاوت‌هایی بین انسان‌ها در کشورهای مختلف وجود دارد.

باتوجه به تحقیقات انجام شده روی ایرانی‌ها، ابعادی که برای صندلی دانشجویی و صندلی دانش آموزی در نظر گرفته شده است، مطابق با تصویر زیر است.

خرید و قیمت انواع صندلی دانشجویی و دانش آموزی در گلدچوب

ویژگی های صندلی دانشجویی و صندلی دانش آموزی با ابعاد استاندارد

برای خرید صندلی دانشجویی و صندلی دانش آموزی نیاز به متر برای اندازه‌گیری ندارید. به‌عنوان یک خریدار تمام این موارد را در نظر بگیرید تا انتخاب درستی را انجام دهید.

یک صندلی استاندارد دانشجویی و صندلی دانش آموزی باید به گونه‌ای باشد که وقتی روی آن می نشینید،

  • زاویه بین ساق و ران پا 90 درجه باشد.

2-  زمانی که تکیه می‌دهید، پشتی صندلی گودی کمر شما را پر کند.

3- برای این‌که متوجه شوید عمق نشیمنگاه استاندارد است، زمانی که روی صندلی می نشینید و تکیه می‌دهید، پشت زانو به اندازه 4 انگشت باید با صندلی فاصله داشته باشد.

4- ارتفاع دسته صندلی به گونه‌ای باشد که وقتی دست خود را برای استراحت روی دسته می‌گذارید، ارتفاع صندلی بیش از حد استاندارد بالا نباشد که شانه‌ها بالا بیاید یا آن‌قدر پایین نباشد که شانه شما در حالت افتاده قرار بگیرد، این ویژگی بسیار مهم است تا آسیبی به گردن و شانه‌ها وارد نشود.

5- یک صندلی را انتخاب کنید تا استحکام بالا داشته باشد، از روکش و فوم ساخته شده باشد و از قابلیت تنظیم ارتفاع و پشتی برخوردار باشد.

6-  صندلی‌ای که انتخاب می‌کنید، باید تحمل وزن بالای 150 کیلوگرم را داشته باشد.

بیشتر بخوانید : 9 ویژگی صندلی دانشجویی برای یک خرید خوب

نحوه صحیح نشستن روی صندلی دانشجویی و دانش آموزی

علاوه بر این‌که صندلی دانشجویی و صندلی دانش آموزی باید ابعاد استاندارد را داشته باشد، خود دانشجو و دانش‌آموز هم باید نکاتی را حین نشستن رعایت کند تا کوچکترین آسیبی به بدنشان وارد نشود.

  • هنگام نشستن روی صندلی دانشجویی و صندلی دانش آموزی به پشتی صندلی به‌طور کامل تکیه دهید.
  • از قوز کردن خودداری کنید.
  • پشتی صندلی بهتر است زاویه ای بیش از 90 درجه داشته باشد؛ بنابراین اگر صندلی قابلیت تنظیم دارد، پشتی صندلی را کمی به سمت عقب زاویه دهید تا در طولانی مدت دچار کمر درد نشوید.
  • زمانی که روی صندلی نشستید کف پاهای شما باید کاملاً روی زمین قرار بگیرد و زاویه بین ساق و ران پا حدود 90 درجه باشد.
  • وزن خود را به یک طرف نیندازید و در طولانی مدت به یک شکل نمانید، اگر امکان بلند شدن وجود دارد، هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید، این کار موجب گردش خون در بدن و رفع خستگی و خواب آلودگی می‌شود.

بیشتر بخوانید : 4 عامل مهم دوام صندلی دانشجویی

بیشتر بخوانید : مقایسه صندلی دانش آموزی پلاستیکی، فلزی و چوبی

سخن پایانی

به پایان مقاله « ابعاد صندلی دانشجویی و دانش آموزی» رسیدیم، برای خرید انواع صندلی محصلی، دانشجویی، دانش‌آموزی و صندلی دسته‌دار می‌توانید فروشگاه گلدچوب را انتخاب نمائید و صندلی مورد نظرتان را انتخاب نمائید. هم‌چنین انواع صندلی‌های اداری، میز کنفرانس، میز مدیریت و انواع میز و صندلی‌ها را می‌توانید از این فروشگاه تهیه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید